 | | From: | Ken | | Subject: | Dålig_backup | | Date: | Sun, 09 Jan 2005 10:29:37 +0100 |
|
|
 | Stormen. Numera förlitar man sig på batterier som bara räcker några timmar. Förr hade man bränsledrivna generatorer som klarade flera dygn vid strömavbrott. Vårt telenät är inte mycket att lita på längre när det verkligen behövs. http://w1.sydsvenskan.se//Article.jsp?article=10105883
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Sun, 09 Jan 2005 18:46:46 +0100 |
|
|
 | Det visar sig att vår telestation fortfarande har strömavbrott men numera finns där en generator igen och därför fungerar fast telefoni och ADSL bra trots avbrottet. Mobiltelefonin är däremot utslagen i samma telestation med sin 60m höga mast där inte ens topplanternan lyser nu när de far omkring i helikopter för att kolla ledningsgatorna. Lite riskabelt.
|
|
 | | From: | Arne | | Subject: | Re: Dålig_backup | | Date: | Sun, 09 Jan 2005 18:21:07 GMT |
|
|
 | Once upon a time *Ken* wrote:
> Det visar sig att vår telestation fortfarande har strömavbrott > men numera finns där en generator igen och därför fungerar fast > telefoni och ADSL bra trots avbrottet. > Mobiltelefonin är däremot utslagen i samma telestation med sin > 60m höga mast där inte ens topplanternan lyser nu när de far > omkring i helikopter för att kolla ledningsgatorna. > Lite riskabelt. >
Ja jäklar vilket elände ni får uppleva. Sådana här gånger är man glad att man bor så långt norrut att varken orkaner, tsunamin, eller annat liknande elände når hit upp. Kan väl vara lite kallt och mycket snö ibland och ibland har väl vindarna uppnått kulingstyrka (bara korta ögonblick). Men det är i stort sett allt när man är på behörigt avstånd från fjällen också, där det kan storma ibland.
-- /Arne http://web.telia.com/~u97802964/
If you owe the bank a million, you have a problem. If you owe the bank ten million, the bank has a problem! (Unknown)
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Sun, 09 Jan 2005 22:02:15 +0100 |
|
|
 | On Sun, 09 Jan 2005 18:21:07 GMT, Arne wrote:
>> Det visar sig att vår telestation fortfarande har strömavbrott >> men numera finns där en generator igen och därför fungerar fast >> telefoni och ADSL bra trots avbrottet. >> Mobiltelefonin är däremot utslagen i samma telestation med sin >> 60m höga mast där inte ens topplanternan lyser nu när de far >> omkring i helikopter för att kolla ledningsgatorna. >> Lite riskabelt. > > > Ja jäklar vilket elände ni får uppleva. Sådana här gånger är man glad > att man bor så långt norrut att varken orkaner, tsunamin, eller annat > liknande elände når hit upp. Kan väl vara lite kallt och mycket snö > ibland och ibland har väl vindarna uppnått kulingstyrka (bara korta > ögonblick). Men det är i stort sett allt när man är på behörigt > avstånd från fjällen också, där det kan storma ibland.
"Man skall inte ropa hej för tidigt" Dessvärre tog bränslet till generatorn slut efter det att jag skickade in det där meddelandet! Det verkar inte räcka för med än 15 timmars avbrott. De borde ha en bränsletank för flera dygns drift. Nu har de fått tillbaka strömmen till det området och nu går telestationen fint igen, allt verkar fungera. Absolut ingenting fungerade när generatorn stannade, varken fast eller mobil telefoni eller ADSL. Jag kände mig helt isolerad eftersom det inte gick att ringa SOS eller något annat. Jag hade fått ta bussen till brandstationen 2 mil härifrån för att kalla på brandbil om det börjat brinna. Det här är riktigt dåligt i vår moderna tid.
Jag skulle hellre bo där uppe i norr där det är riktig vinter än här nere i Stockholmstrakten där det är varken eller.
|
|
 | | From: | Hans Ericson | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Sun, 09 Jan 2005 21:28:26 GMT |
|
|
 | Ken:
> "Man skall inte ropa hej för tidigt" > Dessvärre tog bränslet till generatorn slut efter det > att jag skickade in det där meddelandet!
*ROTFL*
Förlåt Ken, man ska inte skratta åt andras olycka. Men jag kan inte låta bli att skratta när man installerar en generator för massvis med pengar och sedan missar att bränslet måste fyllas på då och då. Det är otroligt!
Jag bor i västra Blekinge, men klarade mig undan med att lama blinkade till ett par gånger under kvällen. Datorerna hade jag stängt av för att undvika trasiga filsystem vid ett eventuellt strömavbrott. Jag tror faktiskt att det kan vara värt att investera i en UPS.
-- Hasse E.
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 00:09:31 +0100 |
|
|
 | On Sun, 09 Jan 2005 21:28:26 GMT, Hans Ericson wrote:
>> "Man skall inte ropa hej för tidigt" >> Dessvärre tog bränslet till generatorn slut efter det >> att jag skickade in det där meddelandet! > > *ROTFL* > > Förlåt Ken, man ska inte skratta åt andras olycka. Men jag kan inte låta > bli att skratta när man installerar en generator för massvis med pengar > och sedan missar att bränslet måste fyllas på då och då. Det är otroligt!
Telia! :-(
Jag vet inte hur länge full tank skall räcka här, men det kan inte vara lämpligt att den är så liten att Telia måste åka ut hit och fylla på bränsle två gånger per dygn! Hur tänker dom egentligen? Minst en halv vecka bör den alltid kunna gå utan tillsyn.
> Jag bor i västra Blekinge, men klarade mig undan med att lama blinkade > till ett par gånger under kvällen. Datorerna hade jag stängt av för att > undvika trasiga filsystem vid ett eventuellt strömavbrott. Jag tror > faktiskt att det kan vara värt att investera i en UPS.
Jag har inte heller haft avbrott i min bostad, men grannarna har haft och telestationen är en av dem. Jag har en liten 500VA UPS till min dator eftersom jag fick så ofta trasiga filer tidigare med alla dessa avbrott vi har här på landet. Datorn är inställd att gå i 4 minuter efter avbrott och sedan loggar den ur sig ur Windows och stänger av sig automatiskt. Det har besparat mig många problem. Avbrottsstatistik här http://web.telia.com/~u85710476/docs/stav11se.html
|
|
 | | From: | Charlie R | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 00:03:44 GMT |
|
|
 | Mon, 10 Jan 2005 00:09:31 +0100, Ken ba:
> Jag vet inte hur länge full tank skall räcka här, men det kan inte > vara lämpligt att den är så liten att Telia måste åka ut hit och > fylla på bränsle två gånger per dygn!
Det är den säkert inte heller. Det är nog bara någon som tyckt att han behöver soppan bättre än telestationen, och räknat med att det inte skulle märkas att han sjoxat den.
Eller också har Telia inget avtal med Flextronics om att fylla på soppa efter strömavbrott.
Charlie.
|
|
 | | From: | Olof Lagerkvist | | Subject: | Re: Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 00:23:49 GMT |
|
|
 | Ken wrote:
> Jag har inte heller haft avbrott i min bostad, men grannarna har haft > och telestationen är en av dem. Jag har en liten 500VA UPS till min > dator eftersom jag fick så ofta trasiga filer tidigare med alla dessa > avbrott vi har här på landet.
Vilket filsystem körde du då? Jag kan inte påstå att det är särskilt vanligt med trasiga filer efter strömavbrott om man kör NTFS, så jag misstänker att du körde FAT när du fick de här problemen.
-- Olof Lagerkvist sm6xmk ICQ: 724451 @ssa.se Web: http://here.is/olof
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 12:10:06 +0100 |
|
|
 | On Mon, 10 Jan 2005 00:23:49 GMT, Olof Lagerkvist wrote:
>> Jag har inte heller haft avbrott i min bostad, men grannarna har haft >> och telestationen är en av dem. Jag har en liten 500VA UPS till min >> dator eftersom jag fick så ofta trasiga filer tidigare med alla dessa >> avbrott vi har här på landet. > > > Vilket filsystem körde du då? Jag kan inte påstå att det är särskilt > vanligt med trasiga filer efter strömavbrott om man kör NTFS, så jag > misstänker att du körde FAT när du fick de här problemen.
FAT? Nejdå, det var nog 9 år sedan jag körde det. NTFS är det som gäller förstås. FAT är förbjudet hos mig. Tydligen är det någon konfigurationsfil som ligger öppen hela tiden och blir korrupt vid plötsliga hårdvaruavstängningar. Jag får göra nytt användarkonto för att få allt att fungera igen. På den tiden jag körde NT4 fanns inte det här problemet, den klarade det galant till 100%. Windows 2000 gör definitivt inte det.
|
|
 | | From: | Olof Lagerkvist | | Subject: | Re: Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 11:25:05 GMT |
|
|
 | Ken wrote:
> On Mon, 10 Jan 2005 00:23:49 GMT, Olof Lagerkvist > wrote:
>>Vilket filsystem körde du då? Jag kan inte påstå att det är särskilt >>vanligt med trasiga filer efter strömavbrott om man kör NTFS, så jag >>misstänker att du körde FAT när du fick de här problemen. > > > > FAT? Nejdå, det var nog 9 år sedan jag körde det. > NTFS är det som gäller förstås. FAT är förbjudet hos mig. > Tydligen är det någon konfigurationsfil som ligger öppen hela tiden > och blir korrupt vid plötsliga hårdvaruavstängningar.
Vet du vilken fil?
> Jag får göra nytt användarkonto för att få allt att fungera igen.
Vilka problem mer specifikt får du? Alltså bara några exempel?
> På den tiden jag körde NT4 fanns inte det här problemet, > den klarade det galant till 100%. > Windows 2000 gör definitivt inte det.
Det är just detta som verkar konstigt. Det finns ingen stor förändring i det här avseendet mellan dessa versioner. Både NT4 och W2K håller ett antal registerdatabaser öppna, bl a i den inloggade användarprofilens. Får du en ny användarprofil när du loggar in efter strömavbrott i W2K? (Tyder isf på att den befintliga är trasig på något vis, t ex registerdatabasen i den kan inte laddas.) Eller är det något annat som händer, t ex att inställningarna för några program försvinner?
Jag har aldrig märkt av att det skulle vara mer problem med detta på Windows 2000 än på NT 4.
-- Olof Lagerkvist sm6xmk ICQ: 724451 @ssa.se Web: http://here.is/olof
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 22:34:44 +0100 |
|
|
 | On Mon, 10 Jan 2005 11:25:05 GMT, Olof Lagerkvist wrote:
> Vet du vilken fil?
Nej ingen aning. Kan inte få fram det.
> Vilka problem mer specifikt får du? Alltså bara några exempel?
"explorer.exe" hakar upp sig totalt som det verkar. Inget kan göras. Det går nästan inte att logga ur. Urloggningsprocessen tar då ofta flera timmar och processorn jobbar 100%.
> Det är just detta som verkar konstigt. Det finns ingen stor förändring i > det här avseendet mellan dessa versioner. Både NT4 och W2K håller ett > antal registerdatabaser öppna, bl a i den inloggade användarprofilens. > Får du en ny användarprofil när du loggar in efter strömavbrott i W2K?
Nej inte vad jag vet.
> (Tyder isf på att den befintliga är trasig på något vis, t ex > registerdatabasen i den kan inte laddas.) Eller är det något annat som > händer, t ex att inställningarna för några program försvinner? > > Jag har aldrig märkt av att det skulle vara mer problem med detta på > Windows 2000 än på NT 4.
För mig är Windows 2000 mycket instabilare. Trots helt ny dator och helt ny installation är det exakt lika. Felet ligger alltså i Windows 2000 och inte hårdvaran.
|
|
 | | From: | Olof Lagerkvist | | Subject: | Re: Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 22:38:45 GMT |
|
|
 | Ken wrote:
> On Mon, 10 Jan 2005 11:25:05 GMT, Olof Lagerkvist > wrote:
>>Jag har aldrig märkt av att det skulle vara mer problem med detta på >>Windows 2000 än på NT 4. > > > För mig är Windows 2000 mycket instabilare. > Trots helt ny dator och helt ny installation är det exakt lika.
Jag har läst i tidigare inlägg från dig ungefär vilka typer av problem du råkar ut för och jag vidhåller fortfarande att problemen sannolikt bör ligga i grafikkort eller drivrutin till grafikkort eller eventuellt i någon annan hårdvara eller drivrutin eller kombinationen av någon hårdvara och drivrutin och att du helt enkelt haft oturen att råka ut för samma problem på helt olika hårdvara.
> Felet ligger alltså i Windows 2000 och inte hårdvaran.
Själva slutsatsen du drar här är däremot fel och beror på att du har för lite erfarenhet av dessa operativsystem. Jag kan inte säga att W2K generellt sett skulle vara instabilare än NT4 baserat på några hundratal installationer jag har gjort/administrerat etc.
-- Olof Lagerkvist sm6xmk ICQ: 724451 @ssa.se Web: http://here.is/olof
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 23:51:26 +0100 |
|
|
 | On Mon, 10 Jan 2005 22:38:45 GMT, Olof Lagerkvist wrote:
> Jag har läst i tidigare inlägg från dig ungefär vilka typer av problem > du råkar ut för och jag vidhåller fortfarande att problemen sannolikt > bör ligga i grafikkort eller drivrutin till grafikkort eller eventuellt > i någon annan hårdvara eller drivrutin eller kombinationen av någon > hårdvara och drivrutin och att du helt enkelt haft oturen att råka ut > för samma problem på helt olika hårdvara.
Det är i så fall något jag inte kan göra något åt. Kan inte börja köpa ny hårdvara igen och testa. Jag har redan köpt ny hårdvara och nästa gång blir om 7 år. Min UPS har räddat situationen.
|
|
 | | From: | Dataspider | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Tue, 11 Jan 2005 00:14:46 +0100 |
|
|
 | On Mon, 10 Jan 2005 23:51:26 +0100, Ken <_x__ken_3_@telia.com> wrote:
>On Mon, 10 Jan 2005 22:38:45 GMT, Olof Lagerkvist >wrote: > >> Jag har läst i tidigare inlägg från dig ungefär vilka typer av problem >> du råkar ut för och jag vidhåller fortfarande att problemen sannolikt >> bör ligga i grafikkort eller drivrutin till grafikkort eller eventuellt >> i någon annan hårdvara eller drivrutin eller kombinationen av någon >> hårdvara och drivrutin och att du helt enkelt haft oturen att råka ut >> för samma problem på helt olika hårdvara. > >Det är i så fall något jag inte kan göra något åt.
Ja, det kan du, sök på drivisar.
>Kan inte börja köpa ny hårdvara igen och testa.
Nej, gör inte det.
>Jag har redan köpt ny hårdvara och nästa gång blir om 7 år.
Ok, upp till dig om du tror/vill köra HW som är 7 år gammal ( köra idag på en dator från 1993 är inte roligt )
>Min UPS har räddat situationen.
Bra.
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Tue, 11 Jan 2005 10:09:21 +0100 |
|
|
 | On Tue, 11 Jan 2005 00:14:46 +0100, Dataspider wrote:
> Ja, det kan du, sök på drivisar. Jag kör alltid in de senaste, så vad kan jag göra mer åt det?
> Ok, upp till dig om du tror/vill köra HW som är 7 år gammal > ( köra idag på en dator från 1993 är inte roligt )
Jag har alltid kört mina datorer i 7 år, inga problem. Jag började 1990. Den senaste är från Juli 2004 och är en Pentium 4 Northwood 3,2 GHz med 1024 MB minne. Det är först efter 7 år jag känner att det behövs något nytt har det visat sig. Den förra datorn är nu 8 år och fungerar fint, dock lite trög och det är en Pentium Pro 200 MHz med 320 MB minne PCI-grafik. Den äldsta datorn från 1990 386SX 16 MHz 8 MB minne är dock knappt användbar idag.
|
|
 | | From: | Dataspider | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Tue, 11 Jan 2005 15:36:10 +0100 |
|
|
 | On Tue, 11 Jan 2005 10:09:21 +0100, Ken <_x__ken_3_@telia.com> wrote:
>On Tue, 11 Jan 2005 00:14:46 +0100, Dataspider wrote: > >> Ja, det kan du, sök på drivisar. > >Jag kör alltid in de senaste, så vad kan jag göra mer åt det?
Det är inte säkert att det är de senaste som alltid är de bästa. Testa med några äldre varianter.
> >> Ok, upp till dig om du tror/vill köra HW som är 7 år gammal >> ( köra idag på en dator från 1993 är inte roligt ) > >Jag har alltid kört mina datorer i 7 år, inga problem. >Jag började 1990. Den senaste är från Juli 2004 och är en >Pentium 4 Northwood 3,2 GHz med 1024 MB minne. >Det är först efter 7 år jag känner att det behövs något nytt >har det visat sig. >Den förra datorn är nu 8 år och fungerar fint, dock lite trög >och det är en Pentium Pro 200 MHz med 320 MB minne PCI-grafik. >Den äldsta datorn från 1990 386SX 16 MHz 8 MB minne är dock >knappt användbar idag.
|
|
 | | From: | Bengt Österdahl | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Tue, 11 Jan 2005 09:34:58 GMT |
|
|
 | On Tue, 11 Jan 2005 00:14:46 +0100, Dataspider wrote:
>>Jag har redan köpt ny hårdvara och nästa gång blir om 7 år. > >Ok, upp till dig om du tror/vill köra HW som är 7 år gammal ( köra >idag på en dator från 1993 är inte roligt ) > Nu räknade Du väl fel?
Sju år bakåt i tiden blir 1997-98.
Till sakfrågan:
Att köra på sju år gammal hårdvara är väl inget problem. Det beror väl bara på vad man använder den till?
/Bengt
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Tue, 11 Jan 2005 10:41:02 +0100 |
|
|
 | On Tue, 11 Jan 2005 09:34:58 GMT, Bengt Österdahl wrote:
> Att köra på sju år gammal hårdvara är väl inget problem. > Det beror väl bara på vad man använder den till?
Just precis. Jag kör inte spel. Jag kan ändå inte förstå varför hårdvaran skulle spela in vid plötsliga strömavbrott att en fil blir felaktig i Windows 2000 men inte i Windows NT4.
|
|
 | | From: | Olof Lagerkvist | | Subject: | Re: Dålig_backup | | Date: | Tue, 11 Jan 2005 12:35:36 GMT |
|
|
 | Ken wrote:
> Jag kan ändå inte förstå varför hårdvaran skulle spela in vid > plötsliga strömavbrott att en fil blir felaktig i Windows 2000 > men inte i Windows NT4.
Eftersom du inte använde samma fysiska hårddisk med NT4 respektive W2K så är den troliga anledningen till skillnaden att, som vi tidigare tagit upp i tråden, cachesystemen skiljer ganska ordentligt på moderna hårddiskar. Hade du testat den fysiska hårddisk du nu får problem med vid strömavbrott i NT4 också så hade du troligtvis fått samma problem (eller något liknande problem).
-- Olof Lagerkvist sm6xmk ICQ: 724451 @ssa.se Web: http://here.is/olof
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Tue, 11 Jan 2005 22:26:51 +0100 |
|
|
 | On Tue, 11 Jan 2005 12:35:36 GMT, Olof Lagerkvist wrote:
> > Jag kan ändå inte förstå varför hårdvaran skulle spela in vid > > plötsliga strömavbrott att en fil blir felaktig i Windows 2000 > > men inte i Windows NT4. > > Eftersom du inte använde samma fysiska hårddisk med NT4 respektive W2K > så är den troliga anledningen till skillnaden att, som vi tidigare tagit > upp i tråden, cachesystemen skiljer ganska ordentligt på moderna > hårddiskar. Hade du testat den fysiska hårddisk du nu får problem med > vid strömavbrott i NT4 också så hade du troligtvis fått samma problem > (eller något liknande problem).
Jag har faktiskt testat samma hårddisk med båda systemen. Just det här med cache är det som jag forskat i hela tiden eftersom det är troligaste problemet, men det enda jag kommer fram till är just skillnaden mellan operativsystemen. På systemdisken kör jag utan cache. Vad jag förstått är det inget fel på filen så att filsystemet ser något fel, utan det är någonting inne i filen som inte passar. Alltså någon typ av konfiguration som inte blir bra i filen eftersom den inte sparas innan avstängning. Vid uppstart efter strömavbrott blir det aldrig någon reparationsprocedur i filsystemet. Felet har alltid med det aktuella användarkontot att göra och kanske ligger i registret eller någonstans i "Documents and Settings".
|
|
 | | From: | Dataspider | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Tue, 11 Jan 2005 15:34:56 +0100 |
|
|
 | On Tue, 11 Jan 2005 09:34:58 GMT, Bengt Österdahl wrote:
>On Tue, 11 Jan 2005 00:14:46 +0100, Dataspider wrote: > > >>>Jag har redan köpt ny hårdvara och nästa gång blir om 7 år. >> >>Ok, upp till dig om du tror/vill köra HW som är 7 år gammal ( köra >>idag på en dator från 1993 är inte roligt ) >> >Nu räknade Du väl fel? > >Sju år bakåt i tiden blir 1997-98.
Skrev lite slarvigt där, menade att jag själv som best håller på med en burk från 1993 och det går segt som bara den.
>Till sakfrågan: > >Att köra på sju år gammal hårdvara är väl inget problem. Det beror väl bara >på vad man använder den till?
Visst, kör man Dos kan man ha en burk från 80 talet men bara att surfa börjar bli kravfullt idag med alla plugin, tillbehör, antivir o.d
> >/Bengt
|
|
 | | From: | Dataspider | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 23:49:49 +0100 |
|
|
 | >Själva slutsatsen du drar här är däremot fel och beror på att du har för >lite erfarenhet av dessa operativsystem. Jag kan inte säga att W2K >generellt sett skulle vara instabilare än NT4 baserat på några hundratal >installationer jag har gjort/administrerat etc.
Håller med, med liknande erfarenhet.
|
|
 | | From: | -= H.=- | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | 10 Jan 2005 12:19:54 GMT |
|
|
 | Olof Lagerkvist wrote:
> Jag har aldrig märkt av att det skulle vara mer problem med detta på > Windows 2000 än på NT 4.
Inte jag heller. En kollega på jobbet stänger alltid av sin dator med att hålla in avstängningsknappen tills systemet dyker. Han har dåligt tålamod.
-- Håkan
remove ___ in e-mail address to reply
|
|
 | | From: | Charlie R | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 12:40:52 GMT |
|
|
 | Mon, 10 Jan 2005 12:10:06 +0100, Ken ba´:
> På den tiden jag körde NT4 fanns inte det här problemet, > den klarade det galant till 100%.
Använde du samma fysiska hårddisk? Sedan några år har diskfabrikörerna börjat lägga in "write-behind" cacheminne av (nära nog) bautastensformat i själva diskenheterna för att få prestandasiffrorna att se bättre ut. Om det ligger 2-8 MB data där när strömmen går blir det förstås aldrig nedskrivet på själva skivpacken, och då hjälper varken loggande filsystem eller "soft updates". Därför är det vitalt att den här cachen stängs av av OS:et.
Charlie. -- Real computer scientists don't comment their code. The identifiers are so long they can't afford the disk space.
|
|
 | | From: | Olof Lagerkvist | | Subject: | Re: Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 12:54:40 GMT |
|
|
 | Charlie R wrote:
> Mon, 10 Jan 2005 12:10:06 +0100, Ken ba´: > > >>På den tiden jag körde NT4 fanns inte det här problemet, >>den klarade det galant till 100%. > > > Använde du samma fysiska hårddisk? Sedan några år har diskfabrikörerna > börjat lägga in "write-behind" cacheminne av (nära nog) bautastensformat > i själva diskenheterna för att få prestandasiffrorna att se bättre ut. > > Om det ligger 2-8 MB data där när strömmen går blir det förstås aldrig > nedskrivet på själva skivpacken, och då hjälper varken loggande filsystem > eller "soft updates". Därför är det vitalt att den här cachen stängs av > av OS:et.
Jag instämmer i att det där är en farlig fälla till diskhaverier. Principiellt ska all skrivcache _alltid_ skötas av OSet, _aldrig_ av disken själv. Använder man diskens egen skrivcache så måste man ha UPS, det är alldeles för stor risk annars.
I Windows ställer man in detta i enhetshanteraren, under diskenheter och egenskaper för varje disk. (Visas inga val för write-behind cache så finns det ingen sådan i disken/ingen som OSet kan påverka.)
-- Olof Lagerkvist sm6xmk ICQ: 724451 @ssa.se Web: http://here.is/olof
|
|
 | | From: | -= H.=- | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | 10 Jan 2005 15:38:17 GMT |
|
|
 | Olof Lagerkvist wrote: > Charlie R wrote: > >> Mon, 10 Jan 2005 12:10:06 +0100, Ken ba´: >> >> >>>På den tiden jag körde NT4 fanns inte det här problemet, >>>den klarade det galant till 100%. >> >> >> Använde du samma fysiska hårddisk? Sedan några år har diskfabrikörerna >> börjat lägga in "write-behind" cacheminne av (nära nog) bautastensformat >> i själva diskenheterna för att få prestandasiffrorna att se bättre ut. >> >> Om det ligger 2-8 MB data där när strömmen går blir det förstås aldrig >> nedskrivet på själva skivpacken, och då hjälper varken loggande filsystem >> eller "soft updates". Därför är det vitalt att den här cachen stängs av >> av OS:et. > > Jag instämmer i att det där är en farlig fälla till diskhaverier. > Principiellt ska all skrivcache _alltid_ skötas av OSet, _aldrig_ av > disken själv. Använder man diskens egen skrivcache så måste man ha UPS, > det är alldeles för stor risk annars. > > I Windows ställer man in detta i enhetshanteraren, under diskenheter och > egenskaper för varje disk. (Visas inga val för write-behind cache så > finns det ingen sådan i disken/ingen som OSet kan påverka.)
I Properties för min disk står det "write cache enabled" och den är ibockad. Bra eller dåligt (dvs. är det os'et eller disken som sköter skriv cachen i mitt fall?)
Vilka prestanda förluster finns med de olika alternativen?
-- Håkan
remove ___ in e-mail address to reply
|
|
 | | From: | Olof Lagerkvist | | Subject: | Re: Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 16:31:24 GMT |
|
|
 | -= H.=- wrote:
> Olof Lagerkvist wrote:
>>I Windows ställer man in detta i enhetshanteraren, under diskenheter och >>egenskaper för varje disk. (Visas inga val för write-behind cache så >>finns det ingen sådan i disken/ingen som OSet kan påverka.) > > > I Properties för min disk står det "write cache enabled" och > den är ibockad. Bra eller dåligt (dvs. är det os'et eller disken > som sköter skriv cachen i mitt fall?)
Det är diskens egna write-behind-cache som avses där. Diskdrivrutinen skickar ett speciellt kommando till diskcontrollern när Windows stängs av och väntar tills diskcontrollern returnerar att den är klar innan strömmen stängs av.
> Vilka prestanda förluster finns med de olika alternativen?
Det är väldigt individuellt mellan olika diskar. Man kan (nästan) generellt säga att de diskar som ger mest prestandaskillnad mellan write-cache på/av är också de diskar som det är farligast att ha funktionen aktiv på vid strömavbrott.
-- Olof Lagerkvist sm6xmk ICQ: 724451 @ssa.se Web: http://here.is/olof
|
|
 | | From: | -= H.=- | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | 10 Jan 2005 22:17:49 GMT |
|
|
 | Olof Lagerkvist wrote: > -= H.=- wrote: > >> Olof Lagerkvist wrote: > >>>I Windows ställer man in detta i enhetshanteraren, under diskenheter och >>>egenskaper för varje disk. (Visas inga val för write-behind cache så >>>finns det ingen sådan i disken/ingen som OSet kan påverka.) >> >> >> I Properties för min disk står det "write cache enabled" och >> den är ibockad. Bra eller dåligt (dvs. är det os'et eller disken >> som sköter skriv cachen i mitt fall?) > > Det är diskens egna write-behind-cache som avses där. Diskdrivrutinen > skickar ett speciellt kommando till diskcontrollern när Windows stängs > av och väntar tills diskcontrollern returnerar att den är klar innan > strömmen stängs av.
Det är alltså bäst att bocka av den för att vara säker på att inte förlora data vid plötsligt strömavbrott?
-- Håkan
remove ___ in e-mail address to reply
|
|
 | | From: | Olof Lagerkvist | | Subject: | Re: Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 22:39:21 GMT |
|
|
 | -= H.=- wrote:
> Olof Lagerkvist wrote: > >>-= H.=- wrote: >> >> >>>Olof Lagerkvist wrote: >> >>>>I Windows ställer man in detta i enhetshanteraren, under diskenheter och >>>>egenskaper för varje disk. (Visas inga val för write-behind cache så >>>>finns det ingen sådan i disken/ingen som OSet kan påverka.) >>> >>> >>>I Properties för min disk står det "write cache enabled" och >>>den är ibockad. Bra eller dåligt (dvs. är det os'et eller disken >>>som sköter skriv cachen i mitt fall?) >> >>Det är diskens egna write-behind-cache som avses där. Diskdrivrutinen >>skickar ett speciellt kommando till diskcontrollern när Windows stängs >>av och väntar tills diskcontrollern returnerar att den är klar innan >>strömmen stängs av. > > > Det är alltså bäst att bocka av den för att vara > säker på att inte förlora data vid plötsligt > strömavbrott?
Ja. (Men _helt_ säker kan man, som Charlie påpekar, inte vara ändå.)
-- Olof Lagerkvist sm6xmk ICQ: 724451 @ssa.se Web: http://here.is/olof
|
|
 | | From: | Charlie R | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 18:14:50 GMT |
|
|
 | Mon, 10 Jan 2005 12:54:40 GMT, Olof Lagerkvist ba:
> (Visas inga val för write-behind cache så > finns det ingen sådan i disken/ingen som OSet kan påverka.)
Man får ju hoppas att det är så. Jag tror mig ha sett exempel på motsatsen.
Charlie. -- There's nothing so precious as a cafe full of Gap kiddies trying to work out whether you're really wearing rubber pants. -- Mike Smith
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 22:36:55 +0100 |
|
|
 | On Mon, 10 Jan 2005 12:40:52 GMT, Charlie R wrote:
> Använde du samma fysiska hårddisk?
Nej.
> Sedan några år har diskfabrikörerna börjat lägga in "write-behind" > cacheminne av (nära nog) bautastensformat i själva diskenheterna > för att få prestandasiffrorna att se bättre ut. > > Om det ligger 2-8 MB data där när strömmen går blir det förstås > aldrig nedskrivet på själva skivpacken, och då hjälper varken > loggande filsystem eller "soft updates". Därför är det vitalt > att den här cachen stängs av av OS:et.
Det där gör ingen skillnad alls för mig att ha den avstängd. Problemet uppstår ändå.
|
|
 | | From: | Charlie R | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 22:01:22 GMT |
|
|
 | Mon, 10 Jan 2005 22:36:55 +0100, Ken ba:
> Det där gör ingen skillnad alls för mig att ha den avstängd. > Problemet uppstår ändå.
Vad är det för disk du har?
Charlie. -- There's nothing so precious as a cafe full of Gap kiddies trying to work out whether you're really wearing rubber pants. -- Mike Smith
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 23:09:38 +0100 |
|
|
 | On Mon, 10 Jan 2005 22:01:22 GMT, Charlie R wrote:
>> Det där gör ingen skillnad alls för mig att ha den avstängd. >> Problemet uppstår ändå. > > Vad är det för disk du har?
Jag har provat diverse olika, ingen skillnad. Numera kör jag Seagate Barracuda V 120GB ST3120024A Tack vare UPS numera slipper jag problemet.
|
|
 | | From: | Charlie R | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Sun, 09 Jan 2005 23:58:25 GMT |
|
|
 | Sun, 09 Jan 2005 21:28:26 GMT, Hans Ericson ba:
> Datorerna hade jag stängt av för att > undvika trasiga filsystem vid ett eventuellt strömavbrott. Jag tror > faktiskt att det kan vara värt att investera i en UPS.
Behövs inte om du kör FFS med softupdates (och har stängt av cachen i diskarna).
http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/ configtuning-disk.html#SOFT-UPDATES
Charlie.
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 12:10:54 +0100 |
|
|
 | On Sun, 09 Jan 2005 23:58:25 GMT, Charlie R wrote:
> > Datorerna hade jag stängt av för att > > undvika trasiga filsystem vid ett eventuellt strömavbrott. Jag tror > > faktiskt att det kan vara värt att investera i en UPS. > > Behövs inte om du kör FFS med softupdates (och har stängt av cachen > i diskarna).
Passar nog inte Windows?
|
|
 | | From: | Charlie R | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 12:31:05 GMT |
|
|
 | Mon, 10 Jan 2005 12:10:54 +0100, Ken ba':
>> Behövs inte om du kör FFS med softupdates (och har stängt av cachen >> i diskarna).
> Passar nog inte Windows?
Nä, men NT/2k/XP har ett loggande filsystem som i princip borde vara osårbart, om bara cachen i själva diskarna kan stängas av (vilket jag antar att bara Microsoft vet).
Charlie. -- Real computer scientists don't comment their code. The identifiers are so long they can't afford the disk space.
|
|
 | | From: | Hans Ericson | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 00:13:32 GMT |
|
|
 | Charlie R:
> Behövs inte om du kör FFS med softupdates (och har stängt av cachen > i diskarna).
Kanske det. :-)
Inte för att jag vet vad FFS är, men ext3fs fixar ett strömavbrott hyfsat bra.
-- Hasse E.
|
|
 | | From: | Charlie R | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 12:19:35 GMT |
|
|
 | Mon, 10 Jan 2005 00:13:32 GMT, Hans Ericson ba:
> Inte för att jag vet vad FFS är, men ext3fs fixar ett strömavbrott hyfsat > bra.
FFS = Fast File System, kallas även UFS (standard i UNIX). Infördes 1982 i 4.2BSD.
Här kan du se hur olika filsystem relaterar sig till varandra:
http://www.nmt.edu/~val/fs_slides.pdf
Charlie. -- Real computer scientists don't comment their code. The identifiers are so long they can't afford the disk space.
|
|
 | | From: | Charlie R | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Sun, 09 Jan 2005 23:46:39 GMT |
|
|
 | Sun, 09 Jan 2005 22:02:15 +0100, Ken ba:
> "Man skall inte ropa hej för tidigt"
Nä, inte innan man har hoppat över bäcken, iallafall.
> Dessvärre tog bränslet till generatorn slut efter det > att jag skickade in det där meddelandet! > Det verkar inte räcka för med än 15 timmars avbrott. > De borde ha en bränsletank för flera dygns drift.
Det har de säkert inte råd med om de ska göra 11 miljarder i vinst varje år, ser du.
> Jag skulle hellre bo där uppe i norr där det är riktig vinter > än här nere i Stockholmstrakten där det är varken eller.
För all del. Lite glesbygdsstöd kunde du nog få för dina ADSL-sidor. Annars kan du ju alltid starta en helpdeskfirma. Sådana brukar kunna få rätt många miljoner i etableringsbidrag.
Charlie.
|
|
 | | From: | -= H.=- | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | 9 Jan 2005 10:13:42 GMT |
|
|
 | Ken <_x__ken_3_@telia.com> wrote: > Stormen. > Numera förlitar man sig på batterier som bara räcker några timmar. > Förr hade man bränsledrivna generatorer som klarade flera dygn > vid strömavbrott. Vårt telenät är inte mycket att lita på längre > när det verkligen behövs. > http://w1.sydsvenskan.se//Article.jsp?article=10105883
Jag har alltid ett par påsar värmeljus, fotogenlampa och en enkel gasolbrännare hemma. Och då bor jag ändå i Göteborgs tätort.
-- Håkan
remove ___ in e-mail address to reply
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Sun, 09 Jan 2005 12:18:11 +0100 |
|
|
 | On 9 Jan 2005 10:13:42 GMT, "-= H.=-" wrote:
>> Stormen. >> Numera förlitar man sig på batterier som bara räcker några timmar. >> Förr hade man bränsledrivna generatorer som klarade flera dygn >> vid strömavbrott. Vårt telenät är inte mycket att lita på längre >> när det verkligen behövs. >> http://w1.sydsvenskan.se//Article.jsp?article=10105883 > > Jag har alltid ett par påsar värmeljus, fotogenlampa > och en enkel gasolbrännare hemma. Och då bor jag ändå > i Göteborgs tätort.
Sådant har jag också, men om man måste ringa efter hjälp om man blir allvarligt sjuk eller om det börjar brinna så är det kört. Här borde det berömda PTS sätta höga krav på att telesystemet skall fungera även vid strömavbrott.
|
|
 | | From: | Charlie R | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 15:32:34 GMT |
|
|
 | Sun, 09 Jan 2005 12:18:11 +0100, Ken ba:
> Sådant har jag också, men om man måste ringa efter hjälp om man > blir allvarligt sjuk eller om det börjar brinna så är det kört. > Här borde det berömda PTS sätta höga krav på att telesystemet > skall fungera även vid strömavbrott.
PTS är en papperstiger som uppenbarligen saknar kompetens att göra tekniska bedömningar av substansen bakom operatörernas utfästelser. De verkar vara bemannade av jurister som inte kan ingripa mot något innan det har inträffat (och knappast då heller, om vi ser till hur det har gått hittills med 3G-utbyggnaden). Sedan räcker det med att operatörerna kommer med fagra löften för att allt ska bli frid och fröjd igen i maktens Kapernaum.
Hela det förbannade avregleringsköret har mer eller mindre kört i diket.
Kontrollmyndigheterna har varken kompetens eller befogenheter att kontrollera, och styrs dessutom av samma ministrar som representerar statens ägarintresse i de företag som ska kontrolleras.
Hur ska detta någonsin kunna fås att fungera?
Charlie. -- There's nothing so precious as a cafe full of Gap kiddies trying to work out whether you're really wearing rubber pants. -- Mike Smith
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 22:29:00 +0100 |
|
|
 | On Mon, 10 Jan 2005 15:32:34 GMT, Charlie R wrote:
> PTS är en papperstiger som uppenbarligen saknar kompetens att göra > tekniska bedömningar av substansen bakom operatörernas utfästelser. > De verkar vara bemannade av jurister som inte kan ingripa mot något > innan det har inträffat (och knappast då heller, om vi ser till hur > det har gått hittills med 3G-utbyggnaden). Sedan räcker det med att > operatörerna kommer med fagra löften för att allt ska bli frid och > fröjd igen i maktens Kapernaum. > > Hela det förbannade avregleringsköret har mer eller mindre kört i diket.
Javist, det visste vi från början.
> Kontrollmyndigheterna har varken kompetens eller befogenheter att > kontrollera, och styrs dessutom av samma ministrar som representerar > statens ägarintresse i de företag som ska kontrolleras. > > Hur ska detta någonsin kunna fås att fungera?
Aldrig. Det är feltänkt.
|
|
 | | From: | Charlie R | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Sun, 09 Jan 2005 23:40:58 GMT |
|
|
 | Sun, 09 Jan 2005 10:29:37 +0100, Ken ba':
> Numera förlitar man sig på batterier som bara räcker några timmar.
Bara i mobilnäten OJMR.
> Förr hade man bränsledrivna generatorer som klarade flera dygn > vid strömavbrott.
Inte på de mindre stationerna. Däremot hade man blyackar dimensionerade för 2 dygn (OJMR), och det tror jag man har fortfarande på alla stationer. Kanske Telia har "gjort besparingar" genom att dra in på underhållet?
Charlie.
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 12:12:05 +0100 |
|
|
 | On Sun, 09 Jan 2005 23:40:58 GMT, Charlie R wrote:
> Inte på de mindre stationerna. Däremot hade man blyackar dimensionerade > för 2 dygn (OJMR), och det tror jag man har fortfarande på alla stationer. > Kanske Telia har "gjort besparingar" genom att dra in på underhållet?
ADSL klarar 60-100 minuter på batteri här.
|
|
 | | From: | Charlie R | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Mon, 10 Jan 2005 11:55:14 GMT |
|
|
 | Mon, 10 Jan 2005 12:12:05 +0100, Ken ba:
>> Inte på de mindre stationerna. Däremot hade man blyackar dimensionerade >> för 2 dygn (OJMR), och det tror jag man har fortfarande på alla stationer. >> Kanske Telia har "gjort besparingar" genom att dra in på underhållet?
> ADSL klarar 60-100 minuter på batteri här.
Nu tänkte jag förstås närmast på telefonidelen. Telia har tagit över vissa åtaganden i kris/nödammanhang som Televerket hade. På den tiden jag sysslade mer handfast med telefonstationer fanns bara 500-väljare och koordinatväljare ute, och kärlen till stationsbatterierna var av glas.
Inte utan att man börjar undra om man nart borde börja känna sig gammal.
Charlie.
|
|
 | | From: | Niklas Andersson | | Subject: | Re: Dålig backup | | Date: | Sun, 09 Jan 2005 12:06:18 +0100 |
|
|
 | Ken wrote: > Stormen. > Numera förlitar man sig på batterier som bara räcker några timmar. > Förr hade man bränsledrivna generatorer som klarade flera dygn > vid strömavbrott.
Menar du att varje basstation för mobiltelefoni hade ett eget dieselaggregat?
> Vårt telenät är inte mycket att lita på längre > när det verkligen behövs.
Och inte "den nya tekniken" IP-telefoni heller: "http://www.nyteknik.se/pub/ipsart.asp?art_id=37427"
PTS står som frågetecken: "Det finns inget färdigt svar än om hur stora riskerna är. Och om ip-telefoni är det samma som vanlig telefoni är inte definierat. Det här är nytt, säger Jonny Nilsson, chef på enheten för samhällsåtaganden på PTS."
"http://www.google.se/search?q=cache:xMAalTLzBR8J:computersweden.idg.se/ArticlePages/200412/03/20041203180619_CSD606/20041203180619_CSD606.dbp.asp+pts+%2Bstr%C3%B6mavbrott+%2Bmobil&hl=sv&ie=UTF-8"
|
|
 | | From: | Ken | | Subject: | Re:_Dålig_backup | | Date: | Sun, 09 Jan 2005 12:23:00 +0100 |
|
|
 | On Sun, 09 Jan 2005 12:06:18 +0100, Niklas Andersson wrote:
> Ken wrote: >> Stormen. >> Numera förlitar man sig på batterier som bara räcker några timmar. >> Förr hade man bränsledrivna generatorer som klarade flera dygn >> vid strömavbrott. > > Menar du att varje basstation för mobiltelefoni hade ett eget > dieselaggregat?
På den tiden hade vi inte mobiltelefoni, men det fasta nätet hade ofta en sådan generator. Vår station hade då men inte nu länge. Alla stationer hade det inte, men de större brukade ha.
>> Vårt telenät är inte mycket att lita på längre >> när det verkligen behövs. > > Och inte "den nya tekniken" IP-telefoni heller: > "http://www.nyteknik.se/pub/ipsart.asp?art_id=37427"
Nej den blir knappast bättre, det blir bara sämre. Dagens fasta telefoni har ju inte heller reservkapacitet för mer än några få timmar (med batterihjälp).
> PTS står som frågetecken: > "Det finns inget färdigt svar än om hur stora riskerna är. Och om > ip-telefoni är det samma som vanlig telefoni är inte definierat. > Det här är nytt, säger Jonny Nilsson, chef på enheten för > samhällsåtaganden på PTS." > > "http://www.google.se/search?q=cache:xMAalTLzBR8J:computersweden.idg.se/ArticlePages/200412/03/20041203180619_CSD606/20041203180619_CSD606.dbp.asp+pts+%2Bstr%C3%B6mavbrott+%2Bmobil&hl=sv&ie=UTF-8"
Det där borde gå att lösa och borde lösas.
|
|