|
|
 | | From: | LMN | | Subject: | Global opinionsundersökning förkastar Bushs ledarskap | | Date: | Wed, 19 Jan 2005 10:43:13 GMT |
|
|
 | Global opinionsundersökning förkastar Bushs ledarskap
STOCKHOLM Mer än hälften av de tillfrågade i BBC World Services opinionsundersökning säger att omvalet av USA:s president George W Bush har gjort världen osäkrare.
Bara tre länder av 21, Indien, Polen och Filippinerna, anser att världen blivit säkrare nu, skriver BBC i sin nätupplaga.
Undersökningen fann att 74 procent av de tillfrågade ser det amerikanska inflytandet i världen främst negativt och att sådana negativa känslor även utsträcker sig till amerikaner i allmänhet.
Inget av länderna som undersökningen omfattade stödjer dock att deras soldater skickas till Irak.
- Det här är en ganska dyster bild för USA, säger Steven Kull som är chef för programmet för internationella politiska attityder (PIPA), som genomfört opinionsmätningen tillsammans med GlobeScan. - De negativa känslorna för Bush är omfattande och leder till generalisering mot det amerikanska folket som återvalt honom, tillade Kull. 58 procent av de tillfrågade, samt 16 av 21 länder, sade att de trodde att återvalet av Bush har gjort världen farligare.
Mest negativa känslor finns i Västeuropa, Latinamerika och muslimska länder. De inkluderar traditionella USA-allierade som Tyskland, Frankrike, Storbritannien och Italien liksom USA:s grannländer Kanada och Mexiko.
Det enda europeiska landet mot strömmen är Polen, en av de nya medlemmarna i EU, som gjorde tummen upp för Bush.
Turkiet toppade anti-Bush-listan. Där ansåg 82 procent att återvalet av Bush är negativt för den globala säkerheten.
Resultatet innebär dåliga nyheter för presidenten eftersom Turkiet är en USA-allierad och den enda muslimska medlemmen i Nato, säger BBC:s Chris Morris i Bryssel.
Anti-Bush-känslorna var också starka i Latinamerika, i Argentina återfanns de hos 79 procent och i Brasilien hos 78 procent.
I Indien var stödet för Bush stort, där ansåg 62 procent att administrationen var bra för den globala säkerheten.
TT
|
|
 | | From: | Morgan Ohlson | | Subject: | Re: Global opinionsundersökning förkastar Bushs ledarskap | | Date: | Wed, 19 Jan 2005 12:38:19 GMT |
|
|
 | On Wed, 19 Jan 2005 10:43:13 GMT, LMN wrote:
> Global opinionsundersökning förkastar Bushs ledarskap > > STOCKHOLM > Mer än hälften av de tillfrågade i BBC World Services opinionsundersökning > säger att omvalet av USA:s president George W Bush har gjort världen > osäkrare. > > Bara tre länder av 21, Indien, Polen och Filippinerna, anser att världen > blivit säkrare nu, skriver BBC i sin nätupplaga. > > Undersökningen fann att 74 procent av de tillfrågade ser det amerikanska > inflytandet i världen främst negativt och att sådana negativa känslor även > utsträcker sig till amerikaner i allmänhet. > > Inget av länderna som undersökningen omfattade stödjer dock att deras > soldater skickas till Irak. > > - Det här är en ganska dyster bild för USA, säger Steven Kull som är chef > för programmet för internationella politiska attityder (PIPA), som > genomfört opinionsmätningen tillsammans med GlobeScan. > - De negativa känslorna för Bush är omfattande och leder till > generalisering mot det amerikanska folket som återvalt honom, tillade Kull. > 58 procent av de tillfrågade, samt 16 av 21 länder, sade att de trodde att > återvalet av Bush har gjort världen farligare. > > Mest negativa känslor finns i Västeuropa, Latinamerika och muslimska > länder. De inkluderar traditionella USA-allierade som Tyskland, Frankrike, > Storbritannien och Italien liksom USA:s grannländer Kanada och Mexiko. > > Det enda europeiska landet mot strömmen är Polen, en av de nya medlemmarna > i EU, som gjorde tummen upp för Bush. > > Turkiet toppade anti-Bush-listan. Där ansåg 82 procent att återvalet av > Bush är negativt för den globala säkerheten. > > Resultatet innebär dåliga nyheter för presidenten eftersom Turkiet är en > USA-allierad och den enda muslimska medlemmen i Nato, säger BBC:s Chris > Morris i Bryssel. > > Anti-Bush-känslorna var också starka i Latinamerika, i Argentina återfanns > de hos 79 procent och i Brasilien hos 78 procent. > > I Indien var stödet för Bush stort, där ansåg 62 procent att > administrationen var bra för den globala säkerheten.
Jag skulle vända på det.
Bush har visat sig vara en mycket stark ledare. Men, ideologin och hans mål stinker av märkligt kors-tågande.
Morgan O.
|
|
|