 | | From: | Jukka Aho | | Subject: | Onko sfnet.keskustelu.mainonta oikeassa paikassa? | | Date: | Sun, 19 Dec 2004 12:30:34 +0200 |
|
|
 | En välttämättä ehdota mitään vielä, mutta haistelen ilmaa:
Onko sfnet.keskustelu.mainonta oikeassa paikassa keskustelu-alihierarkiassa?
Alun perinhän mainontaryhmä ilmeisesti perustettiin sen vuoksi, että sfnet.viestinta.tv-ryhmän usein toistuvat mainosaiheiset keskustelut olisi saatu omaan ryhmäänsä. Tämä ei kuitenkaan mielestäni ole toteutunut: moni tv-ryhmään kirjoittavista ei näytä olevan kiinnostunut hierarkiassa aivan eri paikassa sijaitsevasta mainonta-aiheisesta ryhmästä; tuskin edes tietää sen olemassaolosta, jolloin ilmeisesti koetaan luontevammaksi aloittaa esimerkiksi tv-mainontaa koskevat keskustelut s.v.tv-ryhmässä eikä s.k.m:ssä.
Tälläkin hetkellä s.v.tv:ssä on meneillään mainonta-aiheinen keskustelu, jota ei ole kukaan edes yrittänyt siirtää s.k.m:ään, ja tuntuu siltä, että tällaisia threadeja on usein. Mainontaryhmä sen sijaan on suhteellisen hiljainen:
* * *
Eikö mainonta ole viestintää - markkinointiviestintää - etenkin kun se niin läheisesti liittyy muihin tiedotusvälineisiin? Olisiko ryhmälle sopivampi ja paremmin muista viestintäryhmistä keskustelua imuroiva paikka hierarkiassa sittenkin sfnet.viestinta.mainonta?
Jatkot vain ryhmiin+listoihin.
-- znark
|
|
 | | From: | JiiHoo | | Subject: | Re: Onko sfnet.keskustelu.mainonta oikeassa paikassa? | | Date: | Sun, 19 Dec 2004 15:42:52 +0200 |
|
|
 | Jukka Aho kirjoitti... > > Eikö mainonta ole viestintää - markkinointiviestintää - etenkin kun se > niin läheisesti liittyy muihin tiedotusvälineisiin? Olisiko ryhmälle > sopivampi ja paremmin muista viestintäryhmistä keskustelua imuroiva > paikka hierarkiassa sittenkin sfnet.viestinta.mainonta? > > Jatkot vain ryhmiin+listoihin.
Minä olisin melkein valmis lopettamaan koko mainontaryhmän. Onkohan siellä ollut ainuttakaan keskustelua mainoksesta, joka on ollut jossain muualla kuin telkussa?
Mainoskeskustelu mahtuisi hyvin telkkuryhmään ja koko alkuperäinen siirto oli virhe.
-- ####################################### Kääk! Oletko nähnyt kamalampaa sigua? #######################################
|
|
 | | From: | Mika Iisakkila | | Subject: | Re: Onko sfnet.keskustelu.mainonta oikeassa paikassa? | | Date: | Sun, 19 Dec 2004 18:15:52 +0200 |
|
|
 | JiiHoo writes: > Minä olisin melkein valmis lopettamaan koko mainontaryhmän. Onkohan > siellä ollut ainuttakaan keskustelua mainoksesta, joka on ollut jossain > muualla kuin telkussa?
On, ja sinäkin osallistuit siihen. -- http://www.hut.fi/u/iisakkil/ --Foo.
|
|
 | | From: | Jaska | | Subject: | Re: Onko sfnet.keskustelu.mainonta oikeassa paikassa? | | Date: | Sun, 19 Dec 2004 13:25:40 +0200 |
|
|
 | sfnet.viestinta.tv on väärässä paikassa. Senhän pitäisi olla sfnet.keskustelu.tv
"Ryhmä on tarkoitettu __keskusteluun__ televisiosta viestimenä, televisio-ohjelmista, kanavista, katselun merkityksestä ja muuhun televisioon liittyvästä."
|
|
 | | From: | Juha Ojaniemi | | Subject: | Re: Onko sfnet.keskustelu.mainonta oikeassa paikassa? | | Date: | Sun, 19 Dec 2004 13:35:38 +0200 |
|
|
 | "Jaska" raapusti tämmöttös:
> sfnet.viestinta.tv on väärässä paikassa. > Senhän pitäisi olla sfnet.keskustelu.tv > > "Ryhmä on tarkoitettu __keskusteluun__ > televisiosta viestimenä, televisio-ohjelmista, > kanavista, katselun merkityksestä ja muuhun > televisioon liittyvästä."
Lähes kaikki usenet-ryhmät on tarkoitettu keskusteluun.
Käsittääkseni eroa on tehty pikemminkin niin, että sfnet.keskustelu.* -ryhmissä keskustelu on vapaamuotoisempaa ja sfnet.viestinta.* -ryhmissä asiallisempaa.
Mainosryhmän keskustelu vaikuttaa aika vapaamuotoiselta, eli sen siirtäminen Ahon ehdottamalla tavalla saattaisi vähentää keskustelun määrää ryhmässä.
Sinun ehdottamasi siirto saattaisi olla hyväkin, mutta en näe siihen kovinkaan painavia syitä.
Ehdotan, että kyseiset ryhmät jätettäisiin hierarkiassa nykyiselleen, ellei muita perusteluita tule esille.
-- =8^#D# "Sekä oravassa että vaahterassa viehätti se, että ne ovat niin yleisiä. Oravaa myös pidettiin söpönä ja vaahteraa kauniina puuna."
|
|
 | | From: | Suomen Huippu | | Subject: | Re: Onko sfnet.keskustelu.mainonta oikeassa paikassa? | | Date: | Thu, 30 Dec 2004 19:03:01 GMT |
|
|
 | Jaska ilmaisi itseään viestissä news:41c5653a$1_1@news.dnainternet.net näillä sanoin: > sfnet.viestinta.tv on väärässä paikassa. > Senhän pitäisi olla sfnet.keskustelu.tv
Kaikki ei-keskustelu-hierarkia-ryhmät ovat väärässä paikassa, sillä kaikki ryhmäthän ovat keskustelua varten...
|
|
 | | From: | Suomen Huippu | | Subject: | Re: Onko sfnet.keskustelu.mainonta oikeassa paikassa? | | Date: | Thu, 30 Dec 2004 19:04:07 GMT |
|
|
 | Jukka Aho ilmaisi itseään viestissä news:7Lcxd.1655$g34.936@reader1.news.jippii.net näillä sanoin: > En välttämättä ehdota mitään vielä, mutta haistelen ilmaa: > > Onko sfnet.keskustelu.mainonta oikeassa paikassa > keskustelu-alihierarkiassa?
Paljon ryhmiä on aivan älyttömissä paikoissa ja monien ryhmien olemassaolokin on kyseenalaista. Mutta niiden siirtely taitaa olla aika vaikeaa, koska ryhmiä ei voi siirrellä eikä niiden nimiä muuttaa, pitäisi kai poistaa vanha ryhmä ja luoda kokonaan uusi.
|
|
 | | From: | Jukka Aho | | Subject: | Re: Onko sfnet.keskustelu.mainonta oikeassa paikassa? | | Date: | Mon, 3 Jan 2005 15:33:42 +0200 |
|
|
 | Suomen Huippu wrote:
> Paljon ryhmiä on aivan älyttömissä paikoissa ja monien ryhmien > olemassaolokin on kyseenalaista. Mutta niiden siirtely taitaa olla > aika vaikeaa, koska ryhmiä ei voi siirrellä eikä niiden nimiä > muuttaa, pitäisi kai poistaa vanha ryhmä ja luoda kokonaan uusi.
Toki tämä on tiedossa, mutta se ei estänyt aikoinaan esimerkiksi juuri erillisen viestinta-hierarkian perustamista ja monen aikaisemmin muussa paikassa sijaineen ryhmän (kuten esimerkiksi tv- ja www-ryhmät) siirtämistä sinne, vaikka se tarkoittikin käytännössä juuri vanhojen ryhmien sulkemista ja uusien perustamista.
Muistin virkistykseksi:
-- znark
|
|
 | | From: | Juhani Anttila | | Subject: | Re: Onko sfnet.keskustelu.mainonta oikeassa paikassa? | | Date: | Sun, 19 Dec 2004 13:12:50 +0000 (UTC) |
|
|
 | Jukka Aho kirjoitti ryhmässä sfnet.ryhmat+listat:
> Onko sfnet.keskustelu.mainonta oikeassa paikassa > keskustelu-alihierarkiassa?
Ehdotin ryhmää perustettavaksi 2001-01-09 nimellä sfnet.viestinta.mainokset
Nimen pelättiin kuitenkin houkuttelevan mainoksia, joten pitkähkön (?) keskustelun jälkeen päädyttiin nykyiseen nimeen sfnet.keskustelu.mainonta
Ajatus oli, että jo nimestä näkisi selvästi, että ryhmä on tarkoitettu mainonnasta keskustelemiseen, ei mainosten lähettämiseen.
* *
En tiedä miten keskustelun saisi esille "vanhassa" Google groupsissa. Aloitusviesti löytyy URLilla http://groups.google.fi/groups?selm=93fago%24j1h1%40bernoulli.tpu.fi mutta sitä seurannutta keskustelua ei.
URL http://groups.google.com/groups?hl=en&th=2add306eb9353b1c&seekm=93fago%24j1h1%40bernoulli.tpu.fi johtaa threadiin Ggogle groups betassa.
-- Juhani Anttila
|
|