 |
 |
Current group: sfnet.keskustelu.
Re: Kumarra, suomiorja, ruotsalaisuuden
|
|
 | | From: | Pentti Lajunen | | Subject: | Re: Kumarra, suomiorja, ruotsalaisuuden | | Date: | Fri, 26 Nov 2004 19:22:20 +0200 |
|
|
 | "Marcus Räder" writes: > "Pentti Lajunen" skrev i meddelandet > news:nf7ekip20da.fsf@kosh.hut.fi... >> "Marcus Räder" writes: >>> "Tiina Ty?t?n" skrev i meddelandet >>>> Kielen opetteluun kuluu rahaa. Ruotsalaisten kanssa asiat sitten >>>> hoidetaan englanniksi. Vaikka huonolla engelskalla. He tosin ovat >>>> ylilyöntiasemassa kielellisesti koska tarpeettomiin kieliin he eivät >>>> ole kuluttaneet aikaa ja rahaa. >>> Niin kuluu matematiikan ja biologian opetteluunkin. >> Nuo ovat sentään yleishyödyllisiä aineita. Matematiikkaa tarvitsee >> jokainen ainakin nyt ynnälaskun verran ja biologia on erinomainen >> yleissivistävä aine, toisin kuin pakkoruotsi, jonka osaaminen >> tuntuu silti olevan suurempi kynnyskysymys korkeakouluihin >> ja työelämään pääsemiseksi kuin bilsan numero. > > Eli ruotsin kieli on hyödytön ainoastaan jos haluat korkeakouluun tai > työelämään?
Tämä nyt on kai varoittava esimerkki siitä, millaiseksi ihmisen ajatusmaailma ja luetun ymmärtäminen vääristyvät jos hän yrittää puolustaa jotain järjestelmää reilusti yli kaikkien järjellisyyden rajojen tuolle puolen. Yritä saada se ankkuri takaisin tukevasti pohjaan kiinni, ettet ole näin pahasti tuuliajolla.
> Pysy sitten kaukana niistä ellei kiinnosta.
Niin, tässä nyt sitten tullaankin siihen aikaisemmin mainitsemaani rakenteelliseen syrjintään joka kohdistuu äidinkielenään suomea puhuviin. Kiitos kun osoitit pointtini oikeaksi.
> HUOM! Tuo oli sinun mielipiteesi, ei minun...
Ei, se oli vain sinun kieroutunut tulkintasi minun tekstistäni.
-- Paikka on varattu vali deille an uksille
|
|
 | | From: | Tomi A | | Subject: | Re: Kumarra, suomiorja, ruotsalaisuuden päivänä (lauantaina) | | Date: | Fri, 26 Nov 2004 17:44:00 GMT |
|
|
 | Pentti Lajunen wrote in news:nf7k6s8le43.fsf@kosh.hut.fi:
>> Eli ruotsin kieli on hyödytön ainoastaan jos haluat korkeakouluun tai >> työelämään? > > Tämä nyt on kai varoittava esimerkki siitä, millaiseksi ihmisen > ajatusmaailma ja luetun ymmärtäminen vääristyvät jos hän yrittää > puolustaa jotain järjestelmää reilusti yli kaikkien järjellisyyden > rajojen tuolle puolen
Pakollista ruotsia ei voi kunnolla perustella hyödyllisyysnäkökohdilla. Alunperin, Ennen EU:ta ja Neuvostoliiton romahdusta, pakkoruotsi tms. kyllä oli ihan hyvä ajatus.
Mutta onhan suomenruotsalaisuus nykyäänkin oikeasti tärkeä asia, hyödyllinen asia siis myös.
Jos heikäläisten uhkakuvat ruotsin täydellisestä marginalisoitumisesta jonnekin saamen tasolle käyvät toteen. Suomi ei ole kusessa, mutta on kuitenkin menettänyt jotain tärkeää.
Voisiko ajatella niin, että Suomen ruotsin- ja suomenkielisillä on ikäänkuin herrasmiessopimus: tässä ollaan eikä muuta voida, mutta onneksi ollaan valistuneita pohjoismaalaisia eikä ruveta tuollaisen asian takia tappelemaan? 1800-luvulla ruotsinkielisillä oli suhteeton valta, mutta he luopuivat siitä - tietysti ajottain vastahakoisesti - kansallisen yhtenäisyyden nimissä. Nyt suomenkielisillä on vielä suurempi ylivalta ...
Oli miten oli, kohta kaikki puhuvat kuitenkn englantia.
|
|
|
| | |
|
 |